Print Options:

Appetizer med Radise- og Solsikkespirer

Yields4 ServingsPrep Time10 minsCook Time10 minsTotal Time20 mins

Appetizer med guacamole

 20 g økologiske Solsikkefrø til spirer
 5 g økologiske Radisefrø til spirer
 økologiske Ærter til spirer efter ønske
 1 frisk agurk
 1 moden avocado
 ¼ rødløg eller et halvt fed hvidløg
 citronsaft
 salt og peber
 Spiselige blomster
1

Læg radisefrø i blød i 8 timer i et rent glas. Hæld dem derpå over i en spirebeholder. Skyl morgen og aften. De er høstklar efter 6 dage, når bladene har fået farve. Du kan spise hele spiren inkl rødder. Frøkapslerne kan du skylle af i en skål vand lige inden du bruger dem i maden.

2

Læg Solsikkefrø i blød i 8 timer i et rent glas. Hæld dem derpå over i en spirebeholder. Skyl morgen og aften. De er høstklar efter 6 dage, når bladene har fået farve. Du kan spise hele spiren inkl rødder. Frøskallerne kan du ikke spise.

3

Læg Ærter i blød i 8 timer i et rent glas. Hæld dem derpå over i en spirebeholder. Skyl morgen og aften. De er høstklar efter 1-2 dage, når rødderne et 0,5 - 1 cm lange. Du kan spise hele spiren inkl rødder.

4

Mos avocado og finthakket løg sammen. Smag til med citron. løg, salt og peber.

5

Skræl agurken på langs, så du får lange tynde strimler. Fordel guacamolen på agurkestrimlerne og rul strimlerne sammen om mosen. Pynt med spiselige blomster og spirer.

Nutrition Facts

4 servings

Serving size

error: Dette indhold er beskyttet